29 اسفند 1397
En | 

مشاركت مردم و ذينفعان در تهيه طرح جامع شهر اصفهان با رويكرد نوين

تاریخ انتشار: شنبه 21 مهر 1397|   بازدید: 82 |  print

                                               مدير كل راه وشهرسازي استان اصفهان در مراسم شروع فرايند تهيه طرح جامع شهر اصفهان
 مشاركت مردم و ذينفعان در تهيه طرح جامع شهر اصفهان با رويكرد نوين/امضاي ميثاق نامه طرح جامع شهر اصفهان
برنامه طرح جامع شهر اصفهان با رويكرد نوين: برنامه‌اي كه شهر را فراتر از كالبد، فراتر از مرزهاي اداري و وراي بخشي نگري، خواهد ديد و تلاش خواهد كرد اصفهاني سرزنده و پويا را به آيندگان هديه دهد.
به گزارش اداره ارتباطات و اطلاع رساني راه وشهرسازي استان اصفهان، طي مراسم اعلام عمومي شروع فرايند تهيه طرح جامع شهر اصفهان، ميثاق نامه اين طرح قرائت و به امضاي مدير كل راه و شهرسازي استان، شهردار اصفهان و اعضاي شوراي شهر و مديران شهري رسيد.
حجت اله غلامي مديركل راه وشهرسازي استان در ابتداي سخن خود با ارائه گزارشي از تهيه طرح هاي جامع و تفصيلي طي سالهاي قبل و بعد از انقلاب و با اشاره به مشكلات و مسائل پيش رو در روند تهيه طرح ها از سال 1347 تاكنون گفت: بيش از 6 دهه است كه طرحاي توسعه شهري براي كلان شهر اصفهان به منظور هدايت و كنترل رشد موزون و هماهنگ تهيه مي شود كه متاسفانه عليرغم گذرزمان منتج به نتيجه نشده و اين طرح ها با صرف هزينه و زمان زيادي تهيه شده و هرچند تاثيرات مثبتي در منطقه بندي، رعايت ضوايط ساختماني و احداث شبكه هاي دسترسي و گسترش و توسعه كالبد شهرها داشته اما موفق نبوده و نتوانسته با شناخت واقعي و همه جانبه به مسائل استراتژيك شهر بپردازد و به اهداف توسعه پايدار شهري دست پيدا كند . يكي از مهمترين دلايل ناكارآمدي اين طرح نگاه از بالا به پايين و عدم توجه به نظرات مردم در تهيه طرح بوده كه اين كار باعث شد تا در اين زمان اينچنين سرنوشتي در شهر رقم بخورد .
وي در ادامه بيان داشت: عدم توجه به موضوع بازآفريني شهري، بافتهاي تاريخي و حاشيه نشييني از جمله مسائلي است كه در طرح هاي گذشته به آن پرداخته نشده و امروز شاهد خالي شدن بافتهاي تاريخي از سكنه و ايجاد حاشيه نشيني به عنوان بزرگ ترين معضل شهري در شهر هستيم و 15 درصد جمعيت شهر اصفهان در اين مناطق ساكن و دچار بد مسكني در شهر هستند .
مديركل راه وشهرسازي با توجه به فرايند تهيه طرح جامع شهر اصفهان با رويكرد نوين خاطرنشان ساخت: امروز بحث برنامه جامع شهر اصفهان با رويكرد نوين به صورت رسمي آغاز مي شود. كاري كه امروز انجام مي شود با اتفاقاتي كه در دهه هاي گذشته براي شهراصفهان افتاده كاملا متفاوت است . در طرح هاي قبلي نگاه از بالا به پايين بوده و كارشناسان ، مهندسين و برنامه ريزان شهري براي شهر تصميم مي گرفتند و مردم هيچگونه مشاركتي در تهيه اين طرح ها نداشته اند اما در طرح جديد اين نگاه حذف شده و اين طرح با حضور و مشاركت مردم و ذينفعان و با اظهار نظر شهروندان تهيه خواهد شد .
غلامي در ادامه درخصوص روند تهيه اين طرح اظهار داشت: 14 گام براي تهيه طرح جامع شهر اصفهان تدوين شده كه اولين گام آن اخذ مجوزات لازم از شورايعالي شهرسازي و معماري ايران و گام دوم تشكيل شوراي راهبردي متشكل از راه وشهرسازي، شهرداري، شوراي شهر و سازمان برنامه وبودجه بوده كه هر دو گام محقق شده و امروز گام سوم آن كه اعلام عمومي برنامه طرح جامع شهر اصفهان هست را پيش خواهيم برد .
قطعا با اجراي اين طرح ديگر شاهد احداث هتل در كوه صفه كه بنا بر اعتقادات و سليقه هاي شخصي برنامه ريزان شهري ، شاهد از بين رفتن ناژوان به عنوان ريه تنفسي شهر اصفهان ، شاهد بارگزاري و متمركز شدن در نقطه اي از شهر و مختل شدن شبكه معابر شهري با حجم سفرها نخواهيم بود چرا كه در آن لحظه مردم و ذينفعان حضور دارند.
وي ابراز اميدواري كرد تا با حضور و مشاركت صددرصدي مردم و با برداشته شدن 14 گام تعريف شده در برنامه، اين طرح تهيه و مشكلات توسعه شهري اصفهان مرتفع گردد.
گفتني است در اين مراسم كه با حضور شهردار اصفهان، اعضاي شوراي شهر، رييس سازمان برنامه وبودجه استان و جمعي از مسئولين و مقامات استاني حضور داشتند ميثاق نامه تهيه طرح جامع شهر اصفهان امضاء شد، در متن اين ميثاق نامه آمده:
« آري به اتفاق جهان مي توان گفت؛ اصفهان امروز، نصف جهان ديروز نيست، اما تسليم واقعيت تلخ امروز شدن، نديدن و نساختن روشنايي فردا است؛ پس تسليم نشديم و با آغاز مراحل تدوين «برنامه جامع شهر اصفهان» براي ساختن چشم انداز روشن اصفهان فردا همراه شديم؛ برنامه اي كه از تجربه متخصصان و حرفه‌مندان بسياري بهره گرفته تا ايرادات معمول نظام برنامه‌ريزي و اجراي برنامه در كشور را كم و كمتر كند.
برنامه‌اي كه نه پشت درهاي بسته بلكه با حضور و مشاركت تمامي ذينفعان تهيه خواهد شد: نهادهاي رسمي، احزاب سياسي، تشكل‌هاي صنفي، رسانه‌ها، نخبگان، سمن‌ها و از همه مهم‌تر شهروندان اصفهان. برنامه‌اي كه شهر را فراتر از كالبد، فراتر از مرزهاي اداري و وراي بخشي نگري، خواهد ديد و تلاش خواهد كرد اصفهاني سرزنده و پويا را به آيندگان هديه دهد.
براساس اين ميثاق نامه به عنوان ذينفعان برنامه جامع اصفهان متعهد مي‌شويم كه همه منابع و ظرفيت‌هاي در اختيار خويش را براي تدوين و اجراي موفق برنامه جامع شهر اصفهان به كار گيريم از هرگونه حمايت و تعصب فردي و نهادي بگذريم و قدرت‌ها و منابع در اختيار خود را براي موفقيت اين برنامه به كار گيريم، به جاي القاي بخش‌نامه هاي ملي به اصفهان، تلاش كنيم با اقناع مديران ملي آنها را با اهداف برنامه جامع اصفهان همراه كنيم؛ در مراحل عادي تدوين برنامه، مشاركت كامل داشته باشيم تا برنامه‌اي مورد اجماع همه ذينفعان تدوين شود و از هركوششي براي موفقيت اين برنامه در تدوين و اجرا فروگذار نكنيم تا اصفهان به الگوي برنامه ريزي كشور تبديل شود.
فرد فرد ما ناظران هوشياري و روند تحقق اهداف برنامه باشيم؛ به اميد سپاهاني پاينده، بالنده و زاينده.»

 

 
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد