28 دي 1398
En | 
بررسي برنامه طرح اقدام ملي توليد مسكن در قالب طرح جامع مسكن

بررسي برنامه طرح اقدام ملي توليد مسكن در قالب طرح جامع مسكن

تاریخ انتشار: 1398/07/02|   بازدید: 123 |  print

با حضور معاون مسكن و ساختمان وزارت راه وشهرسازي در اصفهان؛
بررسي برنامه طرح اقدام ملي توليد مسكن در قالب طرح جامع مسكن
اولين جلسه استاني برنامه طرح اقدام ملي توليد مسكن و ارايه پنج ابلاغيه براي بنياد مسكن ، سازمان ملي زمين و مسكن ، شركت بازآفريني شهري ايران ، شهرهاي جديد و بانك مسكن با حضور معاون مسكن وساختمان وزارت راه وشهرسازي در اصفهان تشكيل شد.
به گزارش اداره ارتباطات و اطلاع رساني راه و شهرسازي استان اصفهان، در اولين جلسه استاني برنامه طرح اقدام ملي توليد مسكن كه با حضور محمود محمودزاده معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازي ، حميدرضا اميرخاني مديركل راه و شهرسازي استان اصفهان و سايرمديران كل استان در محل اداره كل راه و شهرسازي استان اصفهان برگزار گرديد برنامه و پلن استاني شهرهاي استان در خصوص طرح جامع مسكن مطرح شد و مورد بررسي قرار گرفت .
محمود محمودزاده معاون مسكن و ساختمان وزير راه و شهرسازي گفت : در اين جلسه دو مورد اساسي در رابطه با مسكن كه يكي موضوع مسكن مهر و ديگري طرح اقدام ملي توليد مسكن است ، مورد بررسي قرار مي گيرد.
وي افزود : حاصل تدابير و زحماتي كه در استان اصفهان كشيده شده است ، اين استان جزء معدود استان هايي است كه در حوزه مسكن مهر مشكلي ندارد و اين در حالي است كه اكثر استان هاي بزرگ كشور هنوز درگير مشكلات مسكن مهر هستند.
محمودزاده ادامه داد : خط قرمز زماني براي اتمام مسكن مهر پايان بهمن ماه سال جاري است و بايد تا اين تاريخ همه مسكن هاي مهر به پايان برسد به جز پروژه هايي كه مساله حقوقي دارند يا به تشخيص ستاد اجرايي قابل اتمام نيستند.
معاون مسكن و ساختمان وزرات راه و شهرسازي اظهار داشت : براي پيشرفت در برنامه طرح اقدام ملي توليد مسكن ابلاغي صورت گرفته و بر اساس آن هفت سرفصل براي استان ها تعيين شده كه شامل ، اجراي پروژه هاي توليد مسكن در قالب مشاركتي ، واگذاري گروهي اراضي در قالب اجاره 99 ساله ، واگذاري اراضي به اقشار ويژه ، تكميل واحدهاي نيمه تمام در قالب مشاركت ، تامين اراضي موضوع تفاهمنامه هاي منعقده ، استفاده از تسهيلات بانكي از جمله تسهيلات صندوق يكم مسكن و توجه به ظرفيت هاي بافت هاي ناكارآمد از طريق فعال نمودن بسته هاي حمايتي مي باشد .
محمودزاده در خصوص اجراي پروژه هاي توليد مسكن در قالب قراردادهاي مشاركتي گفت : فراخوان هايي در اين رابطه انجام شده و از آنجايي كه هنوز قانون مصوبي براي پروژه هاي مشاركتي نوشته نشده باالاجبار از قوانين ديگر در اين پروژه ها استفاده شد و نزديك ترين قانون كه با دستگاه هاي اجرايي جمع بندي هاي آن انجام شده قانون مناقصات است .
وي در ادمه افزود : يكي از نكات مثبت پروژه هاي مشاركتي اين است كه منافع آن تا 70 درصد به خود استان باز مي گردد و قابل سرمايه گذاري مجدد هستند.
محمود محمودزاده در خصوص واگذاري اراضي در قالب اجاره 99 ساله اظهار داشت : استان اصفهان طبق برنامه اي كه به آن اعلام شده 70 هزار واحد را انجام مي دهد كه حدود 40 هزار واحد آن مربوط به شهرهاي جديد و 30 هزار نيز مربوط به ساير شهرهاي استان مي باشد .
معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازي در خصوص تكميل واحدهاي نيمه تمام در قالب مشاركت گفت : مدت زمان طرح اقدام ملي مسكن دو سال است و براي صرفه جويي در وقت بهتر است كه از پروژه هايي در شهرهاي زير 25 هزار نفر ، بالاي 25هزار نفر و شهرهاي جديد كه فاقد متقاضي است و همچنين پروژه هاي نيمه تمامي كه قابليت تبديل شدن به پروژه جديد را دارند استفاده نمود.
وي در خصوص تعيين اراضي موضوع تفاهم نامه منعقده نيز افزود : دو تفاهم نامه50 هزارواحدي يكي با ستاد فرمان امام وديگري با بنياد مستضعفان در حال امضا شدن است و همچنين يك تفاهم نامه 100 هزار واحدي با وزارت دفاع امضا شده كه اولويت تامين اراضي پادگان ها است و در صورت موجود نبودن زمين ، قابليت تهاتر زمين به آنها داده شده است و يا زمين با محاسبه قيمت كارشناسي به آنها واگذار ميگردد.
محمود زاده در خصوص استفاده از ظرفيت بانكي از جمله تسهيلات مسكن يكم اظهار داشت : تفاهم نامه اي در حال تهيه است كه تسهيلات اين صندوق علاوه بر خريد بر ساخت نيز قرار بگيرد و اين تسهيلات مرحله به مرحله به عنوان ساخت از طرف بانك به پروژه پرداخت شود .
وي ادامه داد : در اين شرايطي كه تسهيلات ارزان قيمت در كشور نيست اين تسهيلات به صورت 6 درصدي و 8 درصدي مي باشند و ارزان بودن و فروش اقساطي از محاسن ويژه اين طرح مي باشد. 

 
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
تصویر امنیتی
وارد نمودن کد