27 دی 1397
En | 

سخن مديركل راه و شهرسازي استان اصفهان

  
  

اصفهان ، این مهد تمدن و فرهنگ ایران زمین، از دیرباز با ارزش ترین آثار تاریخی و معماری و شهرسازی را در دل خود جای داده و طی قرون متمادی همواره خاستگاه هنرمندان و معماران وشهرسازان بلند آوازه و صنعتگران چیره دست بوده که هر یک آثار نفیسی از خود به جای گذاشته اند، نقش هائی ماندگار بر تار و پود حیات فرهنگی و تاریخی این دیار کهن و این مسیر تکاملی حکمت و هنر، خرد و دانش در عالی ترین وجه خود ، اصفهان را در زمره شهرهای تاریخی جهان قرار داده است. ابتکار و خلاقیت ، تولید فکر واندیشه، ریشه در تاریخ اصفهان دارد. و از این رو بروز رویدادهای بزرگ علمی ، فرهنگی و هنری در تاریخ تحولات استان پیشینه و پشتوانه غنی در تاریخ این استان دارد.

از سوی دیگر به لحاظ توسعه وتحکیم زیرساخت های علمی و تأسیس دانشگاه های معتبر ، اعتبار علمی و بین المللی آن شاخص گردیده به صورتی که در بخش تولید علم و دانش و تربیت نیروی متخصص و کارآزموده در مسیر کمال طی طریق نموده است،  در طراحی و احداث بناهای جدید در مقایسه با سایر کلانشهرهای کشور با تأسی از معماری گذشته  و لزوم حفظ حرمت آثار به جامانده از دوران های گذشته به ویژه سلجوقیان و صفویان  مسیر ویژه ای را طی کرده که جلوه های زیبا و دلفروزی را به این شهر و استان بخشیده است که نه تنها مبین جایگاه والای معماری و شهرسازی استان است بلکه دلالت بر شکوفائی اندیشه های خلاق در عصر حاضر دارد.

استان اصفهان به لحاظ موقعیت خاص در کشور و وجود صنایع مادر در بخش حمل و نقل نیز  در جایگاه ویژه ائی قرار دارد وجود کریدورهای شمالی-جنوبی و شرقی-غربی  نقش مهم و به سزائی در جابجائی بار و مسافر و رونق مبادلات اقتصادی و تجاری کشور ایفا  می کند به صورتی که با بیش از 11000 کیلومتر راه و 107 شهر این استان رتبه اول حمل و نقل بار و رتبه سوم جابجائی مسافر در کشور را دارد.

آنچه که در شرایط فعلی باید بدان پرداخته شود و در گذشته کمتر مورد توجه قرار گرفته است موضوع صنعت توریسم و گردشگری است که از آن به عنوان صنعت سبز یاد می کنند، صنعتی که کمترین آسیب را به محیط زیست وارد می کند و بیشترین اثر را میتواند در رونق اقتصادی استان داشته باشد ، استان اصفهان با داشتن ظرفیت کم نظیر در حوزه گردشگری و آثار بجامانده از دوران های گذشته و ردپای تاریخ در هر گوشه از این دیار کهن از دامنه های کرکس و کاشان و ابیانه تا ارتفاعات زاگرس و قلل سر بفلک کشیده دنا و طبیعت زیبای کویر مرنجاب و شرق اصفهان اکوسیستم منحصر بفردی را جهت جذب گردشگران فراهم نموده است.

بر اساس آنچه در سند چشم انداز1404 آمده توسعه صنعت گردشگری یکی از ضرورت ها واولویت های مهم در توسعه اقتصادی اجتماعی کشور به شمار می آید و اصفهان به لحاظ موقعیت و شرایط خاص ، مکان مستعدی برای گردشگران می باشد. وجود بافت قدیم و تاریخی در کلان شهر اصفهان و سایر شهرهای استان ضرورت توجه ویژه به موضوع بازآفرینی شهری را در اینگونه بافت ها درکنار بحث توریسم دو چندان می کند تا موجب غنای  اندیشه ایران شهری گردد.

لزوم پرداختن به قطار حومه و توجه به شهرسازی ریل پایه با توجه به مجموعه شهری اصفهان و وجود سکونتگاه ها و شهرهای مجاور کلانشهر اصفهان ضرورتي اجتناب ناپذیری است که با ایجاد حمل ونقل ایمن، سریع و آسان از توسعه بی رویه اصفهان جلوگیری شود و ترغیب سرریزهای جمعیتی به شهرها و سکونتگاه های مجاور در اولویت قرار گیرد.

خوشبختانه در این مدت با  تلاش تمامی نیروها و کارشناسان و متخصصان و مدیران اداره کل راه وشهرسازی توانسته است با اقدامات شایسته جایگاه ویژه ای را در سطح کشور داشته باشد ، کسب رتبه های برتر در بازآفرینی  شهری، شهرسازی و معماری ، جشنواره شهید رجایی ، روابط عمومی ، حراست، فناوری اطلاعات و ارتباطات و تشویق ویژه مقام عالی وزارت در خصوص اتمام مسکن مهر بخشی از این افتخارات است . امید است تلاش و کوشش فکورانه و خردمندانه این روند در سالهای آتی نیز ادامه یابد.